اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

آشنایی با بعضی اصطلاحات رایج در پروسه اپلای تحصیلی کانادا

در مورد اپلای تحصیلی کانادا ممکن است اصطلاحاتی را بشنوید که معنی آن‌ها ‌را ندانید. در اینجا بعضی از این اصطلاحات رایج را برای شما توضیح می‌دهیم تا با آگاهی بیشتری برای اپلای دانشگاه‌ کانادا اقدام کنید:

 • اپلیکیشن (Application): فرمی آنلاین یا کاغذی در وبسایت دانشگاه است که از طریق آن باید رشته مورد درخواست، ترم تحصیلی، مشخصات فردی، تحصیلی، شغلی، مشخصات اساتید برای توصیه نامه، نمره زبان و دیگر اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید.
 • اپلای (Apply): اپلای کانادا چیست؟ پروسه پر کردن اپلیکیشن، آپلود مدارک مورد نیاز در آن و ارسال آن به دانشگاه مورد نظر اپلای نامیده می‌شود.
 • اپلیکیشن فی (Application Fee): هزینه‌ای است که دانشگاه‌ها برای بررسی و ارزیابی اپلیکیشن و مدارک از شما دریافت می‌کنند که صرف نظر از نتیجه غیرقابل برگشت است.
 • سابمیت (Submit): در اکثر اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای به نام Submit وجود دارد. سابمیت به معنای ارائه درخواست به دانشگاه برای رسیدگی، تصمیم گیری و یا تایید آن است. پس از وارد کردن اطلاعات بانکی باید روی این گزینه کلیک کنید و در این حالت درخواست پذیرش تحصیلی شما ثبت می‌شود.
 • ددلاین (Deadline): به مهلت نهایی برای ارسال یک اپلیکیشن و اپلای گفته می‌شود.
 • دیفر (Defer):به انتقال شروع ترم تحصیلی به ترم بعد از آن دیفر گفته می‌شود.

  برای مثال، اگر شما از دانشگاه تورنتو برای ترم سپتامبر ٢۰٢۲ پذیرش گرفته باشید ولی به هر دلیلی مثل ریجکت ویزای کانادا آمادگی لازم برای شروع تحصیل خود در این ترم را نداشته باشید، می‌توانید به دانشگاه درخواست دهید تا ترم ورودی شما را به ترم بعد از آن یعنی ژانویه ٢۰٢۳ منتقل کنند که این کار اصطلاحا دیفر گفته می‌شود.
 • دیپازیت فی (Deposit Fee):دپازیت همان بیعانه است. برای اینکه جای خود را در دانشگاه محکم کنید، باید این هزینه را پرداخت کنید. در بعضی از دانشگاه‌ها تا زمانی که دیپازیت فی را پرداخت نکنید دانشگاه نامه پذیرش نهایی را که برای پروسه ویزای تحصیلی کانادا به آن نیاز دارید، صادر نخواهد کرد.
 • شهریه (Tuition Fee): هزینه‌ای است که باید بابت واحدهای درسی پرداخت کنید و معمولا پرداخت آن به صورت ترمی است.

 

دانشگاه های کانادا برای اپلای

در حدود ۹۷ دانشگاه در کانادا وجود دارد که با در نظر گرفتن کالج‌ها و دیگر موسسات آموزشی کانادا این رقم بیشتر است. دانشگاه‌های کانادا بر اساس سطح آموزشی در سه دسته ممتاز، خوب و متوسط دسته‌بندی می‌شوند و شامل دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هستند.

بسته به شرایط تحصیلی و نمره زبان خود می‌توانید برای انواع دانشگاه‌های کانادا اپلای کنید. معمولا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی راحت‏‌تر است.

در ادامه به لیست برخی از مهمترین دانشگاه‌ های کانادا برای اپلای بر اساس سایت U.S.News در سال ۲۰۲۲ اشاره می‌کنیم:

نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه جهانی
دانشگاه تورنتو ۱ ۱۶
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۲ ۲۵
دانشگاه مک گیل ۳ ۵۱
دانشگاه مک مستر ۴ ۱۳۳
دانشگاه آلبرتا ۵ ۱۳۵
دانشگاه مونترال ۶ ۱۵۱
دانشگاه کلگری ۷ ۱۶۹
دانشگاه اتاوا ۸ ۱۹۹
دانشگاه واترلو ۹ ۱۹۹
دانشگاه وسترن ۱۰ ۲۹۴
دانشگاه سایمون فریزر ۱۱ ۳۱۳
دانشگاه دالهوزی ۱۲ ۳۱۷
دانشگاه ویکتوریا ۱۳ ۳۳۴
دانشگاه لاوال ۱۴ ۳۵۴
دانشگاه مانیتوبا ۱۵ ۳۸۷

 

مراحل اپلای کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

معمولا پروسه اپلای دانشگاه‌های کانادا در جزییات با هم متفاوت است ولی در کلیت همه آنها چند مرحله اصلی دارند شامل ساخت اکانت، پر کردن اپلیکیشن آنلاین، آپلود مدارک، پرداخت هزینه و سابمیت اپلیکیشن.

برای اطلاع از جزییات اپلای دانشگاه کانادا حتما باید وارد سایت آن دانشگاه شوید و دستور‌العمل اپلای آن را مطالعه کنید. در این بخش سعی کرده‌ایم نحوه اپلای گرفتن از دانشگاههای کانادا را به گونه‌ای جامع توضیح دهیم تا مراحل و دستور‌العمل‌های کلی اپلای را یاد بگیرید و خودتان بتوانید برای هر دانشگاه خاص هم اپلای کنید.

 

مرحله ۱: وضعیت خودتان را ارزیابی کنید

وضعیت خود از جمله بودجه مورد نظر و شرایط تحصیلی مانند معدل، نمره زبان، سن، و اهداف خود را ارزیابی کنید

گاهی اوقات حتی با وجود داشتن مینیمم‌های لازم برای پذیرش در یک دانشگاه ممکن است اپلای نتیجه بخش نباشد و پذیرش نگیرید. فاکتورهای دیگری مانند ظرفیت محدود پذیرش و رقابتی بودن رشته بر این موضوع تاثیرگذار است. بنابراین هنگام انتخاب دانشگاه به این موضوعات هم توجه کنید.

 

مرحله ۲: شهر و استان مورد نظر خود را انتخاب کنید

فاکتورهای مهم آب و هوا، جمعیت، فرصت‌های شغلی، و شرایط اخذ اقامت دائم استانی را که قصد دارید در آن ساکن شوید، در نظر بگیرید.

 

مرحله ۳: انتخاب رشته و دانشگاه کنید و آماده اپلای شوید

علاقه شما فاکتور مهمی در انتخاب رشته است اما نباید فراموش کنیم که این دنیا همیشه باب میل شما نیست. بنابراین باید واقع بین باشید و محدودیت‌ها را بپذیرید و به نسبت داشته‌هایتان دانشگاه و رشته ایده آل را انتخاب کنید.

 

مرحله ۴: ددلاین‌ اپلای رشته مورد نظر خود را چک کنید

یکی از موارد مهمی که باید قبل از اپلای دانشگاه کانادا چک کنید، ددلاین اپلای است. ددلاین یا همان حداکثر مهلت زمانی برای ارسال اپلیکیشن را باید در دپارتمان رشته مورد نظر خود چک کنید چون هر رشته و مقطع تحصیلی ددلاین اپلای متفاوت دارد.  این اطلاعات معمولا در بخش Admission دپارتمان نوشته شده است.

 

ددلاین اپلای دانشگاه‌ های کانادا

ترم‌های پذیرش دانشگاه‌های کانادا طول مدت هر ترم تحصیلی ددلاین اپلای
ترم پاییز (Fall) از سپتامبر تا اواخر دسامبر (شهریور تا آذر) اکثر ددلاین‌ها در ماه‌های ژانویه، فوریه و مارچ است.
ترم زمستان (Winter) از ژانویه تا اواخر ایپریل (دی تا اواخر فروردین) اکثر ددلاین‌ها در ماههای جون و جولای سال قبل از شروع ترم است. تعداد محدودی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها تا ماه آگوست و سپتامبر هم ددلاین دارند.
ترم بهار (Spring) / ترم تابستان (Summer) در بعضی از دانشگاه‌ها ترم بهار و در بعضی از دانشگاه‌ها ترم تابستان نامیده‌ می‌شود. نکته: تنها بعضی از دانشگاهها ترم بهار/تابستان را ارائه می‌دهند. از می تا اواخر جولای (اردیبهشت تا اواخر تیرماه) معمولا ددلاین‌ها در ماهها‌ی اکتبر و نوامبر سال قبل از آن است. ددلاین بعضی از دانشگاه‌ها هم در ماههای فوریه و مارچ همان سال است.

 

نکاتی در مورد ددلاین اپلای دانشگاه‌های کانادا

 • ددلاین اپلای بسته به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. مطمئن ترین راه برای اطلاع از ددلاین اپلای، بررسی دپارتمان مورد نظر در آن دانشگاه است. 
 • با توجه به اینکه دانشجوی بین‌المللی هستید و پروسه ویزای تحصیلی را هم دارید، در صورت اپلای برای دانشگاه‌ های کانادا باید حداقل ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای آن دانشگاه اپلای کنید. 
 • اپلای کردن را به روزهای آخر ددلاین موکول نکنید. هر چقدر دیرتر اپلای کنید، ممکن است ظرفیت رشته مورد نظرتان برای آن ترم تحصیلی پر شود. 
 • در بعضی از دانشگاه‌های کانادا ددلاین ارسال اپلیکیشن و ددلاین ارسال مدارک متفاوت است. به این معنا که طبق تاریخ خاصی ابتدا باید اپلیکیشن آنلاین را سابمیت کنید و سپس مهلت بیشتری برای ارسال مدارک به شما داده می‌شود. 
 • ددلاین اپلای دانشگاه‌ها را جدی بگیرید. اگر اپلیکیشن و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه را طبق تاریخ اپلای ارسال نکنید، درخواست پذیرش شما رد خواهد شد. 
 • رشته‌های پژوهش محور در مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا معمولا ددلاین اپلای جلوتری دارند. از آنجا که برای بیشتر این رشته‌ها نیاز به مکاتبه با اساتید دانشگاه‌های کانادا را دارید، چند ماه قبل از ددلاین اپلای پروسه مکاتبه با اساتید را شروع کنید.

 

مرحله ۵: مدارک لازم برای اپلای را آماده کنید

قبل از شروع پروسه اپلای، سایت دپارتمان رشته مورد نظر خود را با دقت مطالعه کنید و ببینید چه مدارک و شرایطی برای پذیرش در آن رشته لازم است. اطلاعات مربوط به مدارک لازم معمولا در بخش Admission هر دپارتمان نوشته شده است. 

مدارک خواسته شده را آماده کنید و هر مدرک را به فایل pdf تبدیل کرده و آن را به درستی نامگذاری انگلیسی کنید. بعضی از دانشگاهها برای تهیه مدارک دستورالعمل خاص خود را دارند و معمولا برای مدارک محدودیت حجم تعیین می‌کنند. 

 

مرحله ۶: وارد سایت دانشگاه شوید و اکانت بسازید

در منوی وب سایت بیشتر دانشگاه‌ها، بخش‌های مربوط به تحصیلات کارشناسی به نام “Undergraduate” و بخش‌های مربوط به تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا به نام “Graduate” نامگذاری شده‌اند. 

اگر قصد اپلای برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم یا لیسانس را دارید، باید وارد بخش آندرگرجویت (Undergraduate) و اگر قصد اپلای برای مقاطع بالاتر مانند پست بک، کارشناسی ارشد یا دکترا را دارید باید وارد بخش گرجویت (Graduate) شوید. 

تصویر زیر سایت دانشگاه اوتاوا را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، بخش‌های Undergraduate و Graduate در منو قرار دارند که با کلیک بر هر روی هر یک از این بخش‌ها، رشته‌های موجود (Undergraduate or Graduate Programs)  و همچنین چگونگی نحوه اپلای (How to Apply) در آن مقاطع نمایش داده می‌شود.

با ورود به بخش How to Apply دانشگاه، معمولا قسمتی به نام ساخت اکانت (Create Account) وجود دارد. اپلای با ساخت اکانت شروع می‌شود. پس از کلیک بر روی Create Account، برای اکانت نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید و سپس وارد اپلیکیشن اصلی شوید.

 

مرحله ۷: وارد اپلیکیشن آنلاین شده و قسمت‌های مختلف اپلیکیشن را با اطلاعات خواسته شده پر کنید. 

 • پس از ساخت اکانت و ورود به اپلیکیشن اصلی، تمام اطلاعات درخواستی شامل اطلاعات شخصی، آدرس منزل و تلفن، اطلاعات تحصیلی، شغلی و در صورت امکان افتخارات و دستاوردهای علمی خود را وارد کنید. معمولا در اپلیکیشن دانشگاهها از همان ابتدا باید نام رشته، مقطع تحصیلی و ترم ورودی را از میان لیست انتخاب کنید.

  از دیگر اطلاعاتی که باید در اپلیکیشن دانشگاه‌ها وارد کنید، اطلاعات شغلی و اطلاعات تماس دو یا سه نفر از اساتید دانشگاه محل تحصیل در کشور مبدا و یا اطلاعات کارفرمایتان است تا بعدا برای شما توصیه نامه (Letter of Recommendation) بنویسند.

  معمولا شرایط لازم برای پذیرش در هر رشته و دانشگاه متفاوت است و بسته به آن ممکن است دو یا سه توصیه نامه از اساتید دانشگاه لازم باشد. بعضی از دانشگاه‌ها هم انعطاف بیشتری دارند و معمولا یک یا دو توصیه نامه از کارفرما را هم قبول می‌کنند. بنابراین قبل از شروع پروسه اپلای از قبل با اساتید و کارفرمای خود صحبت کنید و برای ارسال توصیه نامه از آنها تایید بگیرید.

  پس از وارد کردن اطلاعات اساتید، از طرف دانشگاه کانادا برای آنها ایمیلی ارسال می‌شود و از آنها خواسته می‌شود تا فرم توصیه نامه را به همراه خود توصیه‌ نامه به آدرس ایمیل دانشگاه کانادا ارسال کنند. 

 • برای بیشتر رشته‌های پژوهش محور در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد لازم است نام سوپروایزری را که قرار است در آینده استاد راهنمای شما شود، در اپلیکیشن وارد کنید. استاد راهنما را باید قبل از پروسه اپلای و از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه‌ها پیدا کنید. 
 • در وارد کردن اسم و اطلاعات خود بسیار دقت کنید و چیزی را اشتباه ننویسید. پس از سابمیت اپلیکیشن، به سختی امکان اصلاح اطلاعات وجود دارد. 
 • پس از پر کردن هر قسمت، بر روی گزینه Save کلیک کنید و اطلاعات را ذخیره کنید. در غیر اینصورت، باید از اول اطلاعات خود را وارد کنید. در بیشتر اپلیکیشن‌های دانشگاه‌ها این امکان وجود کرد که پس از پر کردن هر قسمت و سیو اطلاعات آن، از اپلیکیشن خارج شده و هر وقت خواستید مجددا وارد اپلیکیشن خود شده و ادامه آن را تکمیل کنید. 
 • معمولا اپلیکیشن دانشگاه‌های کانادا تا یک ماه فعال هستند و طی این مدت باید آن را تکمیل و سابمیت کنید. پس از یک ماه احتمال غیرفعال شدن اکانت شما وجود دارد.

 

مرحله ۸: مدارک لازم را در اپلیکیشن آپلود کنید.

 •  در بعضی از اپلیکیشن‌های دانشگاه‌ها امکان آپلود مدارک مورد نیاز وجود دارد. اما در بعضی دیگر از اپلیکیشن‌ها این امکان پس از سابمیت اپلیکیشن به وجود می‌آید. بنابراین بررسی کنید که اپلیکیشن دانشگاه مورد نظر شما از چه نوعی است.
 • مدارکی که معمولا باید در اپلیکیشن دانشگاه‌های کانادا آپلود کنید شامل رزومه، انگیزه نامه (Statement of Purpose)، مدرک زبان و مدارک تحصیلی است. 
 • اگر اپلیکیشن مورد نظر شما از نوعی است که امکان آپلود مدارک در آن وجود ندارد، پس از سابمیت اپلیکیشن باید منتظر ایمیلی از طرف دانشگاه باشید که در آن دستورالعمل مربوط به فعال کردن پورتال دانشگاهی و آپلود مدارک در آن وجود دارد. فعال کردن پورتال دانشجویی در هر دانشگاه پروسه متفاوتی دارد. معمولا نیاز به ایجاد کلمه کاربردی و رمز عبور جدید دارید. 

برای مثال، پروسه اپلای در دانشگاه ویندزور به صورتی است که گفته شد و پس از اپلای ایمیلی محتوی دستورالعمل لازم برای آپلود مدارک برایتان ارسال می‌شود. تصویر زیر از وب سایت دانشگاه ویندزور در این مورد است:

 • در وبسایت بعضی از دانشگاه‌ها هم مراحل بعد از اپلای نوشته شده که طبق دستورالعمل‌های آن می‌توانید اکانت خود را فعال، مدارک لازم را آپلود و وضعیت اپلیکیشن خود را بررسی کنید. بنابراین طبق سیستم اپلای این دانشگاه‌ها، پس از اپلای ایمیلی فعال سازی برای شما ارسال نمی‌شود و باید دستورالعمل گفته شده در وب سایت دانشگاه را دنبال کنید.

 

مرحله ۹:  اپلیکیشن فی را پرداخت کرده و در پایان اپلیکیشن را سابمیت کنید. 

 پس از وارد کردن تمام اطلاعات مورد نیاز، اپلیکیشن فی را پرداخت و در نهایت آن را سابمیت کنید. برای پرداخت هزینه اپلیکیشن به کردیت کارت بین‌المللی ویزا کارت یا مستر کارت نیاز دارید. در قسمت پایانی تمام اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای به نام Submit وجود دارد که پس از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی باید بر روی آن کلیک کنید. 

با کلیک بر روی گزینه Submit، اپلیکیشن شما به صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال می‌شود. همیشه از صفحه پرداخت و صفحه‌ای که سابمیت اپلیکیشن را تایید می‌کند، اسکرین شات بگیرید و آن را برای خود نگه دارید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی، تاییدیه آن را به دانشگاه نشان دهید.

 

مرحله ۱۰: منتظر ایمیل دانشگاه و دریافت اپلیکیشن نامبر باشید. 

پس از سابمیت پرونده شماره‌ای به نام اپلیکیشن نامبر (Application Number) یا Student ID یا Student Number دریافت می‌کنید. این شماره مختص به درخواست اپلای شما برای آن دانشگاه است و بسیار مهم است که آن را حفظ کرده و در تمام مکاتبات خود با دانشگاه این شماره را در عنوان ایمیل خود بنویسید. 

 

مرحله ۱۱: اکانت دانشگاهی خود را فعال کنید. 

پس از اپلای، همان روز یا چند روز بعد ایمیلی از طرف دانشگاه دریافت می‌کنید که حاوی اطلاعات لازم برای فعال کردن پورتال دانشگاهی‌تان است. همانطور که در مرحله ۸ توضیح دادیم، ممکن است پروسه اپلای در بعضی دانشگاه‌ها متفاوت باشد و این ایمیل برای شما ارسال نشود. به جای آن باید وب سایت دانشگاه را مطالعه کرده و ببینید بعد از اپلای چطور باید پورتال خود را فعال کنید. 

با فعال کردن پورتال دانشگاهی خود هم می‌توانید در صورت لزوم مدارک لازم را آپلود کنید (بسته به قوانین اپلای دانشگاه) و هم می‌توانید وضعیت اپلیکیشن خود را بررسی کنید و ببینید که آیا همه مدارک توسط دانشگاه دریافت شده و اپلیکیشن کامل است یا خیر.

 

مرحله ۱۲: نامه پذیرش اولیه خود را دریافت کنید. 

 یک یا چند ماه پس از اپلای دانشگاه کانادا نتیجه آن را دریافت خواهید کردید. در صورت پذیرش، نامه پذیرش به همراه شماره دانشجویی (Student Number) و شماره DLI را دریافت خواهید کرد.

 دانشگاه هایی که نیاز به پرداخت ودیعه یا دپازیت (Deposit) دارند، در ابتدا نامه‌ای با نام Offer Letter ارسال می‌کنند که نامه نهایی پذیرش نیست و نمی‌توان با آن برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. برای اینکه دانشگاه برایتان نامه نهایی پذیرش را که Letter of Acceptance-LOA نامیده می‌شود، ارسال کند لازم است که ابتدا دپازیت دانشگاه را پرداخت کنید. 

بعضی از دیگر از دانشگاههای کانادا نیاز به پرداخت دیپازیت ندارند. در صورت پذیرش از این دانشگاه‌ها، از همان ابتدا برای شما نامه LOA صادر می‌شود.

 

مرحله ۱۳: در صورت لزوم دیپازیت دانشگاه را پرداخت کنید.

اگر دانشگاه انتخابی شما نیاز به پرداخت دیپازیت داشته باشد، باید این هزینه را پرداخت کنید تا نامه پذیرش نهایی یا Letter of Acceptance برای شما ارسال شود. 

برای پرداخت دیپازیت، هر دانشگاه روش‌های پرداخت مختلفی دارد. معمولا همه آنها روش پرداخت آنلاین را دارند. به دلیل تحریم بانک‌های ایران، به طور مستقیم نمی‌توانید پرداخت خود را از ایران به کانادا انجام دهید. بنابراین باید از کسی کمک بگیرید که حساب بانکی کانادایی داشته باشد.

 اگر بستگانی در کانادا دارید می‌توانید از آنها درخواست کنید تا این کار را برای شما انجام دهند. در غیر اینصورت، راه دیگر کمک گرفتن از صرافی است. 

پس از پرداخت دپازیت لازم است رسید آن را برای برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. 

 

مرحله ۱۴: نامه پذیرش نهایی خود را دریافت کنید. 

پس از ارسال رسید پرداخت دپازیت به دانشگاه معمولا یک تا دو هفته طول می‌کشد تا LOA را دریافت کنید. زمانی که نامه پذیرش نهایی برای شما ارسال شد، آن را با دقت مطالعه کنید. بررسی کنید که نام و نام خانوادگی، نام رشته و مقطع تحصیلیتان و دیگر موارد مرتبط درست نوشته شده باشد. 

اگر همه چیز بی نقص بود، در صورت داشتن آمادگی و تهیه مدارک لازم در قدم بعدی برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. 

 

مرحله ۱۵: ترجمه رسمی مدارک خود را به صورت کاغذی برای دانشگاه پست کنید.

پس از دریافت نامه پذیرش LOA، تقریبا همه دانشگاه‌های کانادا از شما می‌خواهند تا مدارک تحصیلی خود را برای آنها پست کنید. دقت کنید نباید اصل مدارک تحصیلی را ارسال کنید، بلکه تنها اصل ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلی مقطع قبلی (Official Transcript) لازم است.

در مرحله اپلای، ترجمه مدارک نیازی به مهر دادگستری ندارد، اما زمانی که می‌خواهید مدارک تحصیلی را برای دانشگاه کانادا پست کنید لازم است مدارک شما ترجمه رسمی شوند یعنی مهر مترجم و مهر دادگستری داشته باشد. 

پست مدارک باید از طرف دانشگاه محل تحصیلتان انجام شود. ترجمه مدارک به همراه کپی‌های صفحات فارسی را به دانشگاه محل تحصیل خود برده و از بخش بین‌الملل دانشگاه بخواهید مدارک را به آدرس دانشگاه مقصد پست کنند. اگر دانشگاه مبدا این کار را برای شما انجام ندهد، از آنها پاکت رسمی دانشگاه را بگیرید. روی پاکت حتما باید مهر دانشگاه خورده باشد. سپس مدارک تحصیلی خود را در پاکت دانشگاه گذاشته و درب آن را ببندید. 

آدرس فرستنده باید آدرس دانشگاه محل تحصیلتان باشد و در قسمت آدرس گیرنده هم باید آدرس دانشگاه کانادا را بنویسید که در نامه پذیرشتان نوشته شده است. بر روی پاکت حتما نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی خود را بنویسید. 

توجه: ارسال مدارک تحصیلی را می‌توانید به بعد از دریافت نتیجه ویزا موکول کنید.

 

چگونه برای اپلای دکترا کانادا اقدام کنم؟

اپلای در مقطع دکترا نسبت به مقاطع تحصیلی دیگر زمانبر است.

تمام مواردی که در بخش «مراحل اپلای کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا» گفته شد در مورد اپلای مقطع دکترا هم صدق می‌کند اما اپلای کردن برای دکتری کانادا یک مرحله اضافی دیگر هم دارد که باید قبل از اپلای انجام گیرد و آن تعیین استاد راهنما است. 

برای اپلای دکترا کانادا باید دو مرحله اصلی را انجام دهید: 

 

۱. تعیین استاد راهنما

تفاوت اپلای در مقطع دکترا نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد (کورس محور) و کارشناسی در این است که در اکثر رشته‌ها باید قبل از اینکه اپلای را انجام دهید یک استاد راهنما و به اصطلاح سوپروایزر برای تز دکترای خود پیدا کنید.

 

۲. اپلای و ارسال مدارک به دانشگاه

پس از آن که از یکی از اساتید دانشگاه تایید گرفتید آن وقت می‌توانید پروسه اپلای خود را برای دانشگاه کانادا شروع کنید. حتما نام استاد خود را در اپلیکیشن وارد و سپس آن را سابمیت کنید.

پس از پذیرش در دانشگاه، امکان دریافت بورسیه تحصیلی از سمت استاد و دانشگاه وجود دارد.

 

اپلای بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا از منابع مختلفی مانند دولت کانادا، سازمان‌های غیردولتی و دانشگاه‌های کانادا تامین می‌شود. شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی در کانادا این شانس را دارید که از منابع گفته شده فاند تحصیلی بگیرید و به صورت رایگان یا با شهریه پایین در کانادا تحصیل کنید.

درخواست برای دریافت فاندهای تحصیلی کانادا معمولا به دو صورت امکان پذیر است: 

 • اپلای جداگانه

فرصت‌های بورسیه که از طرف نهادهای دولتی و سازمان‌های غیردولتی کانادا ارائه می‌شوند نیاز به اپلای جداگانه دارند. به این معنا که علاوه بر اپلیکیشن اصلی که برای اپلای رشته در دانشگاه مورد نظرتان سابمیت می‌کنید، باید یک اپلیکیشن دیگر هم به صورت مجزا برای درخواست بورس تحصیلی در سازمان‌های دولتی یا غیر دولتی کانادا ارسال نمایید.

برای مثال، بورسیه معروف ونیه (Vanier Canada Graduate Scholarships Program) از طرف دولت کانادا به دانشجویان بومی و دانشجویان خارجی ارائه می‌شود و نیاز به اپلای جداگانه دارد.

بعضی از بورسیه‌های دانشگاهی هم نیاز به اپلای مجزا دارند. دانشگاه‌های بسیاری در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی انواع  فاند تحصیلی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهند که بیشتر آنها نیاز به اپلای جداگانه دارند.

برای مثال، اوارد دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University Financial Aid and Awards) به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دکترا و ارشد پژوهش محور ارائه می‌شود  که نیاز به اپلای جداگانه از رشته دارد.

نحوه اپلای

برای اقدام جهت دریافت فرصت‌های بورسیه این چنینی که نیاز به اپلای مجزا دارند، ابتدا باید وارد وب سایت آن نهاد دولتی، غیردولتی و دانشگاه شده و طبق شرایط و دستورالعمل گفته شده در آن، مدارک لازم را برای اپلای آن اسکولارشیپ آماده کنید. سپس اکانت ساخته، اپلیکیشن آنلاین را پر کرده و مانند پروسه اپلای دانشگاه‌ها، اپلیکیشن درخواست بورس را سابمیت کنید.

درخواست شما توسط تیم بورس تحصیلی سازمان مورد نظر بررسی شده و در نهایت نتیجه آن را به شما اعلام می‌کنند.

 

 • اپلای همزمان

بعضی از بورسیه‌های تحصیلی که در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شوند نیاز به اپلای مجزا ندارند. به این صورت که درخواست برای این نوع فاند‌ها همزمان با اپلای رشته تحصیلی در دانشگاه کانادا انجام می‌شود و تنها یک اپلیکیشن سابمیت می‌شود. در صورت داشتن شایستگی و وضعیت تحصیلی یا پژوهشی‌ قوی، دانشگاه به صورت اتومات مبلغی را به عنوان فاند تحصیلی به شما اختصاص می‌دهد و در نامه پذیرش آن را اعلام می‌کند.

 

راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش تحصیلی کدام است؟

دانشگاه برندن، دانشگاه مموریال، دانشگاه ساسکاچوان و دانشگاه منیتوبا جزو دانشگاه‌هایی هستند که اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در آنها راحت‌تر است. اما برای اپلای عجله کنید!

برای اپلای کانادا باید فاکتورهای بسیاری مانند معدل، نمره زبان، شرایط اقامتی رشته و درصد سالانه پذیرش دانشگاه را در نظر بگیرید. راحت ترین دانشگاه برای پذیرش کانادا لزوما بهترین انتخاب نیست و باید با توجه به شرایط پذیرشی خود گزینه مناسب را انتخاب کنید.

 

نرخ پذیرش دانشگاه‏‌‌های کانادا ٢۰٢۲-٢۰٢۳

نرخ پذیرش در بهترین دانشگاه‌های کانادا معمولا بین ۴۰% تا ۵۸.۷% است. این بدین معنا است که مثلا اگر دانشگاهی در سال ۴۰۰۰ اپلیکیشن برای پذیرش دریافت کند، فقط در حدود نصفی از آن‌ها یعنی ٢۰۰۰ اپلیکیشن و دانشجو پذیرفته خواهند شد. بنابراین رقابت بر سر ورود به این دانشگاه‌ها بسیار زیاد است.

دانشگاه‌های کانادا با رنک متوسط معمولا دانشجویان بیشتری را پذیرش می‌کنند، اما باید دقت کنید که دانشگاه مناسبی را برای پروسه ویزای تحصیلی خود انتخاب کنید.

 

اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا پس از اپلای دانشگاه

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های کانادا، حالا نوبت اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا است. به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که حداکثر ۳ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. 

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید شرایطی داشته باشید که بدون آنها شانس دریافت ویزا پایین خواهد بود:

 • توانایی مالی کافی برای تامین هزینه یک سال تحصیل و زندگی در کانادا را داشته باشید؛
 • از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا دارای شماره DLI پذیرش بگیرید؛
 • نشان دهید که اقامت شما در کانادا موقتی است و پس از فارغ‌التحصیلی به کشور خود برمی‌گردید؛
 • وابستگی‌های عاطفی، کاری، مالی و اجتماعی قوی در کشور خود داشته باشید که برگشت شما را به کشور توجیه کند؛
 • سوء پیشینه نداشته باشید و از لحاظ جسمی هم سالم باشید.