تحصیل لیسانس در کانادا

پس از اتمام دبیرستان بسیاری از دانش آموزان وارد دانشگاه می‌شوند و تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ادامه می‌دهند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دیپلم گرفته‌اید و قصد دارید در مقطع لیسانس در کانادا تحصیل کنید ولی در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، با خواندن این مقاله با راهنمای تحصیل لیسانس در کانادا به طور کامل آشنا می‌شوید.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

 • بهره‌مندی از کیفیت بالای آموزش با اساتید برجسته دنیا
 • بهره‌مندی از امکانات آموزشی پیشرفته
 • امکان کار حین تحصیل و کسب درآمد
 • دریافت مدرک لیسانس با اعتبار جهانی
 • امکان کار پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم کانادا

سیستم آموزشی دوره‏ لیسانس در کانادا

 • دوره لیسانس در کانادا که undergraduate نامیده می‏‌شود معمولا به صورت دوره‏‌های سه ساله و با ۹۰ واحد درسی و یا به صورت دوره چهار ساله و با ۱۲۰ واحد درسی ارائه می‏‌شود.
 • ادامه تحصیل کارشناسی در کانادا در تمام استان‏‌ها به جز کبک بعد از پایان دوره دبیرستان امکان پذیر است. در استان کبک پس از پایان سال یازدهم دبیرستان دانشجو می‏‌تواند یا وارد دوره کالج شود یا با گذراندن دو سال دوره پیش دانشگاهی پس از آن وارد دوره سه ساله لیسانس شود.
 • در بعضی از کالج‌ها و دانشگاه‏‌های کانادا در مقطع لیسانس برنامه ترنسفر وجود دارد. به این معنا که پس از دو سال تحصیل دوره دیپلم در کالج می‏‌توانید وارد دانشگاه شوید و با گذراندن فقط دو سال تحصیل مدرک لیسانس بگیرید. کالج و دانشگاه باید در برنامه ترنسفر با هم همکاری داشته باشند بنابراین با دیپلم هر کالجی نمی‌‏توانید وارد دوره لیسانس هر دانشگاهی شوید.

 

اخذ پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی کانادا

پس از تصمیم در مورد رشته و دانشگاه و آماده کردن مدارک لازم، نوبت به اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا می‌‏رسد. به منظور اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه‏‌های آن باید مراحل اپلای را به درستی انجام دهید.

 

مراحل اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس کانادا

۱. در وب سایت دانشگاه وارد بخش Undergraduate Admission شده و سپس بر روی گزینه Apply کلیک کنید. در بعضی از استان‏‌های کانادا مانند انتاریو یک اپلیکیشن مرکزی به نام Ontario Universities’ Application Centre (OUAC) وجود دارد. از طریق این اپلیکیشن می‌‏توانید در صورت تمایل برای سه دانشگاه انتاریو اپلای کنید.

۲. در مرحله دوم اکانت بسازید و اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

۳. وارد اپلیکیشن اصلی شده و نام رشته و ترم شروع تحصیل را مشخص کنید.

۴. دیگر اطلاعات مانند سوابق تحصیلی، شغلی (در صورت وجود) و نمره زبان (در صورت وجود) را وارد کنید. در صورت نداشتن نمره زبان، در بعضی از دانشگاه‌‏ها لازم است به طور جداگانه برای دوره زبان هم اپلای کنید.

۵. در صورت امکان مدارک لازم را آپلود کنید.

۶. در مرحله آخر اطلاعات بانکی را وارد و اپلیکیشن را سابمیت کنید.

۷. چند روز پس از اپلای ایمیلی از دانشگاه دریافت می‌‏کنید که حاوی شماره اپلیکیشن شما است و از طریق آن می‏‌توانید پورتال خود را فعال کنید. از طریق پورتال فعال شده می‌‏توانید از وضعیت اپلیکیشن خود مطلع شوید.

۸. چند ماه پس از اپلای نامه پذیرش خود را دریافت می‏‌کنید. در صورت نیاز به پرداخت دیپازیت، هزینه را پرداخت و رسید آن را از دانشگاه دریافت کنید (همه دانشگاه‌‏های کانادا دیپازیت ندارند)

۹. پس از پرداخت دیپازیت نامه پذیرش نهایی یعنی Letter of Acceptance را دریافت می‏‌کنید.

۱۰. به ددلاین ثبت نام، انتخاب واحد و یا دیفر پذیرش دقت کنید.

مدت زمان تحصیل کارشناسی در کانادا

طول دوره کارشناسی در کانادا ۳ تا ۴ سال است. معمولا اکثر دانشجویان دوره‏‌های ۴ ساله را برای تحصیل انتخاب می‏‌کنند. هر سال تحصیلی در دو یا سه ترم برگزار می‏‌شود. ترم‏‌های تحصیلی دانشگاه‏‌ها شامل ترم پاییز (از سپتامبر تا دسامبر)، ترم زمستان (از ژانویه تا آخر ماه آوریل)، ترم بهار (از ماه می تا آخر ماه جولای).

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا

به طور میانگین شهریه لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین ۲۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ هزار دلار در سال است. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا متفاوت است. معمولا شهریه رشته‌های مهندسی و علوم پایه بیشتر از رشته‌های دیگر است.

شهریه رشته‏ علوم انسانی و هنر برای دانشجویان بین‌المللی در تعدادی از دانشگاه‌های کانادا را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

 

نام دانشگاه میانگین شهریه سالانه ۲۰۲۲-۲۰۲۳
دانشگاه کنکوردیا ۱۹,۵۸۱ – ۲۶,۵۵۰ دلار
دانشگاه کارلتون ۲۶,۲۶۸ – ۳۶,۴۵۷ دلار
دانشگاه دالهاوزی ۱۸,۱۹۲ – ۲۱,۱۸۰ دلار
دانشگاه مک مستر ۲۹,۱۳۹ – ۳۳,۸۵۲ دلار
دانشگاه مموریال ۱۱,۴۶۰ دلار
دانشگاه کوئینز ۴۱,۰۵۳ – ۴۸,۵۰۰ دلار
دانشگاه گوئلف ۱۰,۷۰۳ – ۲۶,۷۳۰ دلار
دانشگاه ساسکاچوان ۱۷,۶۱۵ – ۱۸,۰۳۸ دلار
دانشگاه تورنتو ۳۷,۶۸۰ – ۵۸,۹۷۰ دلار
دانشگاه مک گیل ۱۸,۰۳۱ – ۲۱,۷۸۷ دلار

 

بهترین رشته های لیسانس در کانادا

رشته‌های بسیاری در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود اما از میان آنها رشته‌هایی هستند که در میان دانشجویان محبوبیت بیشتر و از لحاظ کاری آینده شغلی بهتری دارند.

 • مهندسی در تمامی رشته‌ها (مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی نرم افزار، مهندسی مکانیک و غیره)
 • مالی
 • داروشناسی یا فارماکولوژی
 • علوم زمین یا ژئوساینس
 • حسابداری
 • علوم مدیریت
 • علوم کامپیوتر

برترین دانشگاه های دوره کارشناسی کانادا ۲۰۲۳

طبق آمار سازمان کیو اس، لیست ۱۵ دانشگاه برتر کانادا در مقطع لیسانس در سال ۲۰۲۳ به صورت زیر است:

 

نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه جهانی
دانشگاه تورنتو ۱ ۲۶
دانشگاه مک گیل ۲ ۲۷
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۳ ۴۶
دانشگاه مونترال ۴ ۱۱۱
دانشگاه آلبرتا ۵ ۱۲۶
دانشگاه مک مستر ۶ ۱۴۰
دانشگاه واترلو ۷ ۱۴۹
دانشگاه وسترن ۸ ۱۷۰
دانشگاه اتاوا ۹ ۲۳۰
دانشگاه کلگری ۱۰ ۲۳۵
دانشگاه دالهاوزی ۱۱ ۲۷۲
دانشگاه لاوال ۱۲ ۴۱۴
دانشگاه کوئینز ۱۳ ۲۴۰
دانشگاه سایمون فریزر ۱۴ ۲۹۸
دانشگاه منیتوبا ۱۵ ۶۰۱-۶۵۰

 

درآمد دانشجوی دوره کارشناسی در کانادا

به عنوان دانشجوی دوره لیسانس، شما در حین تحصیل می‌توانید کار دانشجویی در کانادا داشته باشید و به طور میانگین ساعتی بین ۱۴ تا ۲۰ دلار درآمد داشته باشید.

در زمان تحصیل ۲۰ ساعت در هفته و در ایام تعطیل مانند مانند تعطیلات تابستانی یا تعطیلات بین دو ترم تحصیلی ۴۰ ساعت در هفته اجازه کار کردن دارید.

با این شرایط به طور میانگین ماهیانه بین ۱۲۰۰-۱۶۰۰ دلار و با احتساب کار تمام وقت در ایام تعطیل سالانه بین ۱۸,۰۰۰ تا ۲۴,۰۰۰ دلار درآمد خواهید داشت که تا حد زیادی هزینه‌های زندگی شما را پوشش می‌دهد.